Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Krónika
Anul şi data apariţiei: 14.02.2006
Tematica: legea minorităţilor naţionale
Categoria articolului: ştiri
Autorul articolului: Farcadi Botond
Titlul articolului: Kockázat az egészségügyért
Numărul fotografiilor: 0
Acces online: https://www.kronika.ro/nd.php?name=Sh&what=445


 

Bemutatta a parlament elõtt az egészségügy reform törvénycsomagát Cãlin Popescu-Tãriceanu kormányfõ. A jogszabály mielõbbi elfogadása érdekében a kormány felelõsséget vállal a törvénycsomagért – közölte a miniszterelnök, hozzátéve, az eljárás nem jelenti a parlament munkájának semmibevételét. A jogszabályok kapcsán egyébként több mint 400 módosító javaslat született, ezek közül a kormány tegnap 86-ot fogadott el – Eugen Nicolãescu egészségügy-miniszter szerint lényegi módosítások nem történtek. A reform egyik legfõbb újdonsága a tisztségek elkülönítése: ezentúl a kórházak menedzserei nem lehetnek egyben gyakorló orvosok is.
A számos módosítási javaslat ellenére a törvény szövegében marad a szeszes italokra és dohánytermékekre kirótt szenvedélyadó, valamint a kilencmillió régi lej fölötti nyugdíjjal rendelkezõ nyugdíjasok kötelezõ hozzájárulása az egészségügyi alaphoz. Ezen nyugdíjasoknak egyébként a 6,5 százalékos hozzájárulást csupán a kilencmillión felüli öszszegre számítva kell fizetniük. A szenvedélyadó törlésére vonatkozó javaslatokat a kormány a gazdasági érdekcsoportok nyomásának tudja be – ezért is utasították el azokat. A szenvedélyadóból származó bevételekbõl különben fejlesztési programokat finanszíroznának.
Elfogadták viszont azt a módosító javaslatot, hogy a kórházak vezetésében részt vevõ orvosok tagjai lehessenek az Orvosi Kollégiumoknak. Az RMDSZ is beterjesztett néhány módosító javaslatot, így a munkanélküliek 6,5 százalékos egészségbiztosítási hozzájárulását az állam állja a munkanélkülisegély-alapból, a mezõgazdasági dolgozóknak pedig nettó jövedelmükbõl kell hozzájárulniuk évente egyszer az egészségbiztosítási alaphoz – tájékoztatta a Krónikát Márton Árpád RMDSZ-es képviselõ. Ugyancsak az elfogadott módosítási javaslatok között szerepel az, hogy a minisztérium vagy az egészségügyi igazgatóságok alkalmazottai munkaidõn kívül magánrendelõket mûködtethetnek.
Az egészségügyi törvénycsomagot azonban élesen bírálta az ellenzék. A Szociáldemokrata Párt (PSD) egyébként a felelõsségvállalással sem ért egyet, így várhatóan szerdán egyszerû bizalmatlansági indítványt nyújtanak be. A bizalmatlansági indítványt a Nagy-Románia Párt is támogatja – tárgyalására pedig február 21-én kerülhet sor a két ház együttes ülésén. A szociáldemokraták a demokráciára nézve veszélyesnek tartják azt, hogy a kormány sorozatosan kikerüli a parlamenti vitákat. Sorin Oprescu, a PSD politikusa különben leszögezte: a törvénycsomaggal a kormány gúnyt ûz mind az orvosokból, mind pedig a betegekbõl. Oprescu ugyanakkor Nicolãescut sem kímélte: az orvosok vérébõl táplálkozó vámpírnak nevezte az egészségügyi minisztert.
A kormányfõ szerint az elharapózó korrupció, az érdektelenség és a pénzek felhasználásának átláthatatlansága sodorta válságos helyzetbe az egészségügyi rendszert – ezt orvosolná a tegnap bemutatott törvénycsomag. A kormányfõ statisztikai adatokkal támasztotta alá a romániai egészségügy siralmas állapotát: ezek szerint európai viszonylatban Romániában a legnagyobb az elhalálozási arány – ezer lakosra 11,9 haláleset jut az európai 8,5-höz képest. A gyerekhalandóság arányai sem biztatóbbak: 2004-ben például ezer újszülöttre közel tizenhét haláleset jutott. Tãriceanu szerint az egészségügyi rendszer állapota folyamatosan súlyosbodott annak ellenére, hogy évrõl évre több pénzbõl gazdálkodhatott – ez pedig a pénzek elköltésének átláthatatlanságával magyarázható, valamint egy túlságosan homályos és engedékeny törvény következménye.
A kormányfõ elmondta, a törvénycsomagot közvitára bocsátották annak érdekében, hogy az egészségügyi rendszer mindegyik ágazata hozzászólhasson. A jogszabályok megfelelnek az Európai Unió elvárásainak, ugyanakkor összhangban vannak a kormányprogrammal is – szögezte le a miniszterelnök. Amint arról beszámoltunk, az egészségügyi reformra vonatkozó törvénycsomagot tavaly október 17-én mutatták be, és négy hónapig közvitára bocsátották. A tizenhat törvénybõl álló csomag tartalmazza többek között a kórházakra, az országos sürgõsségi szolgálatra, az európai és romániai biztosítási kártyákra, a szervátültetésre, az országos egészségügyi alap létrehozására vonatkozó jogszabályokat. A kormánynak a közeljövõben kell kidolgoznia a gyógyszertárakra vonatkozó törvényt is. A törvény értelmében egy formális változtatást is eszközölnek: az Egészségügyi Minisztérium a következõkben a Közegészségügyi Minisztérium nevet viseli majd.

Inkább kilép az RMDSZ a kormányból,
mintsem a PRM-s kezdeményezést támogassa
B. B. E. „Ha a kormánykoalíciónak nem sikerül egységes álláspontra helyezkednie a kisebbségi törvény kapcsán, nem a többek között nagy-romániások által kezdeményezett bizalmatlansági indítványt szavazza meg az RMDSZ, hanem kilép a kormányból” – jelentette ki tegnap a Krónikának Márton Árpád, az RMDSZ képviselõházi frakcióvezetõje kérdésünkre, miszerint változtathat-e a kisebbségi törvény koalíción belüli megítélésén az egészségügyi reform kormányzati felelõsségvállalása. Az alsóházi honatya ugyanakkor örömmel közölte, tegnap sikerült továbblépniük a kisebbségi törvénytervezet elfogadásának útján. Bár újabb 30 nappal meghosszabbította az állandó bizottság a törvénytervezetrõl szóló jelentés elkészítésének határidejét, immár kötelezõvé tették, hogy ez alatt az idõszak alatt az alapfokon megkeresett bizottságok tagjai mától minden kedden, négy órán át kötelesek a jogszabálytervezetrõl tárgyalni.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.